خط کشی

اجرای خط کشی | Line Execution

اجرای خط کشی : 

برای اجرا خط کشی در سطح خیابان از رنگ های ترافیکی استفاده می شود . اجرا خط کشی برای مشخص کردن حریم، نشان دادن قوانین راهنمایی و رانندگی ,نظم ترتیب دادن به وسایل نقلیه و عابران جهت جلوگیری از ترافیک و مارک کردن خیابان و جادها ، همچنین جهت افزایش ایمنی مسیر ها  استفاده می شوند.

این نوع رنگ ها دارای تنوع مختلفی هستند مثل : رنگ های ترافیکی سرد و گرم و رنگ ترافیکی دو جزئی .

رنگ ترافیکی سرد و گرم برای خط کشی خیابان وجاده های شهری استفاده می شود و از رنگ ترافیکی دو جزئی برای خط کشی عابر پیاده ،سرعت گیر و مشخص نمودن حریم ایستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

شرکت رنگارنگ آلوا با داشتن سال ها تجربه ، کادری مجرب و اجرای حرفه ای در ضمینه رنگ های ترافیکی و اجرا خط کشی در سطح خیابان ها و…خدمات با کیفیتی را به شما ارایه میدهد.

انواع خط کشی معابر و جاده ها : 

خطوط محوری :

اجرا خط کشی به صورت استاندارد یکی از مهمترین بخش های جاده سازی می باشد.یکی از این نوع خط کشی خطوط برجسته (Rumble Stripe)نام دارند،که در کشور ما به اسکرید معروف هستند.

اسکرید ها در دسته علائم برجسته کف خیابان قرار میگیرند صدا و لرزش ایجاد شده این خطوط باعث جلوگیری از بسیاری از حوادث جاده ای ناشی از حواث پرتی و انحراف به چپ و راست میشوند. این خطوط در جاده ها و محور های مستقیم و طولانی بهترین راندمان ممکن را دارند.

این خطوط به صورت برجسته و فرو رفته در دو طرفه جاده ها و محور ها می باشد.

اما در بعضی از کشور ها در بین خطوط مورد استفاده قرار می گیرد.

انها همچنین در جاده ها برای اطلاع دادن به رانندگان اتومبیل و موتور سیکلت سواران (نزدیک عوارضی یا خروجی اتوبان )مورد استفاده می باشند. اسکریدهای برجسته در کشورمان نیز به صورت عمده استفاده می شوند.

 رنگ ترافیكی گرم و سرد : 

کاربرد های رنگ گرم و سرد در اجرای خط کشی محور ها و جاده ها می باشد.

علائم‌ افقی می‌باشند که با پهنای 20 . 12 . 15  سانت قابل اجرا هستند.  درخط کشی رنگ گرم  متناسب با روش اجرایی با ضخامت و ماندگاری‌های متفاوت اجرا میشود. تضمین‌دوره ماندگاری در ‌روش اسپری ضخامت 1500 میکرون با ‌ماندگاری 18ماه‌ 50 ‌درصد میباشد . همچنین روش‌اسکرید ضخامت 3000 میکرون و ماندگاری ‌36 ماه 50 درصد‌ با روش اکستروژن با‌ضخانت 6000میکرون‌ و‌36 ‌ماه‌ 50 ‌درصد خواهند بود.

در اجرای خط کشی رنگ سرد نیز ضخامت استاندارد اجرای خط كشی محوری با رنگ سرد 700 میکرون فیلم تر و 350 میکرون فیلم خشک بوده که به این ترتیب موجب ماندگاری خط کشی به مدت 6 ماه 50 درصد خواهد بود.

انواع رنگ های مورد استفاده در خط کشی معابر : 

 • خطوط زرد: جریان ترافیک در سمت مقابل را از یکدیگر جدا می کنند.
 • خطوط سفید: مسیرهای حمل و نقلی با جهات یکسان را از هم جدا کرده و در تمامی خط کشی های عرضی نیز بکار میروند.
 • خطوط قرمز: نشان دهنده مسیرهایی هستند که بیننده  اجازه ورود و استفاده از آن مسیر را
  ندارد.
 • خطوط آبی: محل پارک خودروی معلولان است.
 • خطوط سیاه: در تقابل با سایر خط کشی ها بر روی آسفالت های روشن استفاده می شوند. به منظورتأکید و همچنین فضای میان خطوط زرد و سفید با رنگ مشکی پر می شوند تا قابلیت تشخیص رانندگان را افزایش دهند.

 

 

 • عوامل موثر چسبندگی سطح جاده : 

سطح جادهاي كه خط كشي بر روي آن اجرا مي شود ، يكي از دلایل مهم بوده كه بر روي عملكرد خط كشي تاثیر بالایی دارد.معمولا خط كشي ها را بر روی سه نوع از سطوح زیر اجرا می کنند : 
سطوح با مخلوط آسفالت گرم ، سطوح بتني ، سطوح آسفالت هاي حفاظتي

از نظرمهندسي مواد خط كشي باید عملكردهاي متفاوتي در انواع سطوح داشته باشد. سه ويژگي عمده سطح كه بر عملكرد خط كشي مؤثر هستند،عبارتند از:

 1. برجستگي و زبري سطح  ·
 2. حساسيت حرارتي  ·
 3. فرورفتگی و خلل سطح .
 4. عبور و مرور ترافیک

برجستگی سطوح : 

لایه سطح  نقش مهمی در زمان اجرا ی خط كشي دارد.، سختی کار درحین انجام عمليات ترميم ، بازتابش كم و كاهش طول عمر مورد نظر در مقايسه با سطوح صاف، از ویژگی های  اين سطوح مي باشد.
به منظور بالا بردن کیفیت خط كشي سطوح زبر ، خطوط بايد با ضخامت بيشتري اجرا شوند و يا اينكه قبل از خط كشي زمان كافي براي عبور ترافيك در نظر گرفته شود تا سطح راه صاف شود بخصوص براي مواد ترموپلاست.

ميزان حساسيت حرارتي : 

حساسيت حرارتي سطح يكي از پارامترهاي تعيين كننده چسبندگي سطح با خيلي از مواد رنگ بكار رفته، درخط كشي ها مي باشد.عملكرد آسفالت در دماي بيشتر از 160 درجه فارنهايت، مانند يك مايع لزج و چسبناك ميشود، كه اجازه چسبندگي حرارتي با انواع زيادي از رنگ هاي گرم خط كشي را مي دهد.

به عنوان مثال، چسبندگي مواد ترموپلاست به سطح آسفالت توسط ذوب شدن با آسفالت است. چسبندگي حرارتي بين سطح و موادخط كشي موجب ايجاد چسبندگي سخت و محكم مي گردد.

سطوح بتي به اين شكل عمل نمي كنند، این سطوح بين مواد گرم خط كشي و سطح بتني چسبندگي حرارتي ايجاد نمیکند. در اين مواقع از مكانيزم هاي ديگر چسبندگي استفاده مي شود، كه اغلب از جهت كيفيت چسبندگي نامرغوبتر از چسبندگي حرارتي مي باشند.به همين دلیل تعدادي از مواد گرم خط كشي،مانند ترموپلاستيكها براي استفاده بر روي سطوح بتني توصيه مي شوند.

قير موجود در زیر آسفالت در  دماي بالا به روي سطح تراوش مي كند. قيرزدگي آسفالت هنگامي كه رخ ميدهد، اغلب مواد قيري آسفالت به درون خط كشي كشيده ميشوند و موجب رنگ رفتگي دائم خط كشي ميشود. بعلاوه مواد ترموپلاست در چنان دماي بالايي بكار برده مي شوند كه گاهي اوقات قير سطح آسفالت زيرخط كشي را جوشانده و وارد سطح خط كشي مي شود.

خلل سطوح : 

خلل و فرج سطح ،از ويژگي هاي چسبندگي خط كشي راه با سطح روسازي مي باشد. چسبندگي مكانيكي زماني تشکیل مي شود كه مواد خط كشي به داخل خلل و فرج سطح نفوذ كرده و بعد از خشك شدن چسبندگي محكمي ايجاد مي گردد. ترموپلاستها و ديگرمواد گرم خط كشي بر اساس چسبندگي مكانيكي بهتر مي چسبند.

ترافیک عبوری : 

ترافیک ، یکی از عواملی است که  عملكرد خط كشي بسيار مؤثر است. عمرتمامي مواد خط كشي زمانيكه در معرض ترافيك قرار ميگيرند، كاهش مي يابد.

با اين حال بعضی از مواد به وضوح مقاومت بيشتري در ترافيك نسبت به مواد ديگر نشان ميدهند. رنگ استاندارد پايه آبي عملكرد مناسبي در جاده هاي با ميزان ترافيك كمتر نشان مي دهد، بنابراين خط كشي اين مسيرها با رنگ پايه آبي از جهت هزينه بهینه مي باشد.

خط كشي هاي که نسبت به ترافیک مقاومت بیشتری دارند: ترموپلاست ها، نوارهاي خط كشي پيش ساخته و اپوكسها براي استفاده در جاده هايي كه داراي ميزان ترافيك متوسط تا زياد هستند، توصيه مي شوند. زيرا رنگ ها در شرايطي كه تراكم ترافيكي وجود دارد، زود تر تخريب شده و از بين مي روند و خط كشي مجدد به صورت مداوم نامناسب می باشد.

در مسیر های با ترافيك زياد و يا در مكان هايي كه عبور تعداد زياد چرخ اتومبيل از روي خط كشي رخ مي دهد، مانند تقاطع و خط كشي هاي عرضي، مواد خط كشي که داراي مقاومت بيشتري هستند، مطلوبتر مي باشند.

 •  ترموپالستيك برجسته Profiled : 

خط كشي های ترموپالستيك پاششي و يا استروژن مي باشند . ساختار آنها بصورت ايجاد
برجستگيهاي متناوب و هم اندازه در طول خط كشي مي باشد. هدف از اجراي رنگ ترافیکی و خط كشي برجسته افزايش قدرت بازتابش خط كشي در طول شب در شرايط باراني مي باشد. وقتی كه برجستگي ها به اندازه ای استاندارد بزرگ باشند،
مي توانند مثل خطوط صدا ساز ، براي آگاهي و هشدار به راننده هنگامي كه از خط كشي عبور مي كند، مؤثر واقع شوند.

خط کشی

2 روش ، برای  اجرا این نوع خط كشي:
 • ) Inverted-Profile Markings( خط کشی دندانه ای
  اين نوع خط كشي با  غلطك دندانه دار بر روي مواد ترموپالستيك خيس اجرا شده و به
  خط كشي حالت موجي و زبری مي دهد.
 • ) Raised –Profile Markings( خط کشی برجسته
  خط كشي برجسته با ايجاد برجستگي هايي بر روي مواد ترموپالستيك اكستروژن با ضخامت معمول حدود 310
  ميل در فاصله هاي 90cm به صورت متناوب اجرا مي شود.
  خط كشي هاي برجسته، داراي قيمت بسيار بالايي )بيش از 5 برابر( نسبت به ديگر مواد استاندارد خط كشي
  هستند، اما اغلب داراي تضمین کیفیت مواد مي باشند.
  در خط كشي برجسته  تنها از مواد ترموپالستيك استفاده نمی شود و از مواد ديگر نيز مي توان استفاده نمود.

 

 • شما عزیزان میتوانید برای اجرا خط کشی و امور ترافیکی دیگر با شرکت رنگارنگ الوا و همچنین با شرکت افروز فرنام در ارتباط باشید.

نوشتهٔ پیشین
سرعت گیر ترافیکی | Traffic Speed Humps and Its different types
نوشتهٔ بعدی
رنگ ترموپلاست اسپری گرم | Thermoplastic Heat Spray Paint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست