رنگ دریایی

رنگ دریایی و انواع آن |Marine Paints And its types

رنگ های دریایی

رنگ دریایی ، رنگی است که بر روی سازه های دریایی مثل : کشتی، اسکله، سکو های نفتی و… استفاده میشود.

این نوع رنگ برای شرایط سخت آب و هوایی و غوطه ور بودن در آب ساخته شده است.به همین دلیل پوشش های مورد استفاده باید مقاومت بالاتری نسبت به آزمایش مه نمکی، در تماس بودن مداوم با آب دریا و مواد شیمیایی از خود نشان بدهند. و در عین حال زیبایی خود را حفظ کنند.
شرکت پایا رنگارنگ الوا در این مقاله به صورت کامل به تشریح رنگ دریایی میپردازد.

موارد اسفاده از رنگ دریایی

  • حفاظت بدنه کشتی در مقابل آب و رسوبات در دریا
  • افزایش مقاومت سایشی عرشه کشتی ها
  • جلوگیری از خزه گرفتگی کشتی ها که در نتیجه باعث کاهش مصرف سوخت می گردد
  • افزایش زیبایی بصری سازه ها و کشتی ها
  • حفاظت سازه های فلزی در مقابل خرابی حاصل از خوردگی و سایر موارد
  • ایجاد پوشش های با قدرت دی الکتریک بالا مورد استفاده برای حفاظت کاتدی موثر

انواع رنگ دریایی

رنگ های دریایی مانند رنگ های دیگر دارای انواع مختلفی میباشد.

رنگ دریایی

رنگ دریایی

پوشش های ضد خزه گرفتگی برای رنگ دریایی : 

در تولید و ساخت این نوع رنگ از رزین طبیعی (گام رزین) و خزه کش استفاده می گردد که در نتیجه باعث جلوگیری نشستن دوباره خزه ها بر روی قسمت زیرین کشتی شود.

این نوع پوشش در قسمت زیر و ایینی کشتی استفاه میشود زیرا در این قسمت ها رشد خزه ها و…بیشتر است.

خزه ها با چسبیدن به کشتی ها و سازه های دریایی اعم از اسکله ها، کشتی ها و سکو های نفتی باعث  افزایش اصطحکاک با آب شده و هزینه های سوخت و … بالا می رود و باعث کاهش سرعت کشتی می گردد.

پوشش‌ های ضدخوردگی : 

دریاها به دلیل خاص بودن شرایط آب و هوایی خورنده ترین محیط‌ها به حساب می‌آیند.از این رو برای جلوگیری از خوردگی کشتی‌ها پوشش‌های ضدخوردگی تولید شدند تا این خوردگی را کاهش دهند.

خوردگی یک واکنش الکتروشیمیایی است که طی آن فلز دچار تخریب خواهد شد.بپس پوشش‌های خوردگی طی مکانیسم‌هایی (سدشوندگی،حفاظت کاتدی و…) در این واکنش‌ها اخلال ایجاد می‌کنند.

خزه گرفتگی در رنگ دریایی چیست؟! : 

رویش جانداران دریایی بر روی اجسامی که در آب دریا غوطه ور هستند را خزه گرفتگی میگویند.

این موجودات به دو دسته گیاهی و جانوری تقسیم می شوند. موجودات گیاهی که توسط هاگ های خیلی ریز انتشار می یابند و به راحتی به سطح، چسبیده و رشد می نمایند، نیاز به نور دارند بنابراین به سطوح بالایی بدنه کشتی می چسبند. معروف ترین این گیاهان Enteromorpha می باشد که از جمله خزه های دریایی هستند که دارای ریشه های لوله ای شکل بلند بوده و در زمانی که شرایط برای آنها مناسب باشد به سرعت رشدمی کنند. اگر از چسبندگی این خزه ها به بدنه کشتی جلوگیری نشود، در طی چند ساعت به سختی به بدنه کشتی می چسبند. موجودات آبزی که قادرند خود را به بدنه کشتی بچسبانند عبارتند از: بارنیکل ها (Barnicles)، صدف هاف کرم های پهن، جانوران مرجانی، نرم تنان دریایی و اسفنج ها.

یکی از معروف ترین این جانداران بارنیکل ها هستند.بارنیکل ها به نور نیاز ندراند پس میتوانند در تمام قسمت ها ی کشتی رشد کنند.

بارنیکل ها پس از حدود 48 ساعت به بدنه کشتی میچسبند.کشتی هایی که در لنگر گاه هستند سرعت خزه گرفتگی بیشتر نسبت به کشتی هایی که در حال حرکت هستند دارند.

هرچه شرعت کشتی بیشتر باشد سرعت خزه گرفتگی بر روی بدنه آن کمتر است.

پوشش های خزه جدا :

این پوشش‌ها باعث می‌شوند تا خزه‌ها و بارناکل‌ها که پیشتر توضیح داده شد به سختی بتوانند به سطح بدنه کشتی‌ها در زیر خط آبخور بچسند. در واقع این پوشش‌ها به دلیل انرژی سطحی پایین دارای خاصیت آبگریزی بوده و خزه‌ها امکان چسبیدن به بدنه را از دست خواهند داد.

رنگ‌های دریایی ضدخزه با این مکانیزم دارای کارایی بالاتر و بروزتر هستند.نتایج تحقیقات محققین نشان داده است که چسبندگی خزه‌ها بر روی سطح تحت تاثیر دو پارامتر اساسی کشش سطحی و مدول الاستیک می‌باشد.

پوشش ‌های خود صیقل‌شونده برای رنگ دریایی  : 

این گروه ترکیبات در این گروه ترکیبات بایوساید با مولکول‌های پلیمری بایندر، پیوند شیمیایی برقرار می‌کند. این رنگ‌ها به محض تماس با آب بایوسایدها را آزاد می‌کنند و به دلیل آزاد شدن لایه پلیمری،پوشش مجددا تمیز و صیقلی باقی میماند.در این نوع پوشش‌های ضد خزه ،رزین موجود در رنگ با خزه‌کش پیوند برقرار کرده و به محض تماس با آب، خزه کش آزاد  می‌گردد.مکانیزم عملکرد این نوع از پوشش ها شبیه به رزین محلول-خزه‌کش محلول است با این تفاوت که با هم پیوند شیمیایی برقرار کرده‌اند.لایه آزاد شده از سطح باعث می‌شود تا بدنه شناور همواره صاف و صیقلی بماند.

شرکت پایا رنگارنگ الوا  و  الوان رنگ افروز فرنام دارای نشان و تاییده پلیمر از آزمایشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران می باشد. این شرکت با تولید انواع رنگ های ترافیکی ،جدولی،ساختمانی، صنعتی و همچنین رنگهای دریایی و اپوکسی با قیمت مناسب و تخفیف ویژه با بالاترین کیفیت برای پیمانکاران و شهرداری ها میباشند.برای کسب طلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 

 

نوشتهٔ پیشین
رنگ فوری ؛ انواع و نحوه استفاده آن | Instant Color
نوشتهٔ بعدی
رنگ پلی اورتان | Polyurethane Paint And its types

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست