رنگ روغنی آلکیدی

رنگ روغنی آلکیدی و موارد کاربرد آن | Alkyd Oil Paint

رنگ روغنی آلکیدی چیست  :

رنگ روغنی آلکیدی بر طبق آخرین فرمولاسیون شیمیایی صنعت رنگ و سازگار با آب و هوای ایران تهیه شده است.این رنگ ، دارای زمان چسبندگی ،خشک شدن و قدرت پوشانندگی سریعی میباشد و پایداری خوبی را دربر مقابل سایش و عوامل آب و هوایی از خود نشان میدهد لذا جهت محیط داخلی و خارجی و کلیه سطوح آهنی، چوبی، گچی ،سیمانی ،آجری و آردواز پیشنهاد می شود.

ویژگی های رنگ آلکیدی :

در این نوع رنگ ، رنگ دانه را در یک روغن خشک شونده که استر گلیسیرین با اسیدهای چرب نظیر اسیدهای اولیک و یا لینولنیک می باشد حل می کنند این ، روغن ها در هوا اکسید شده و لایه های سخت و مقاوم و محافظ تشکیل می دهند که از نفوذ آب در رنگ دانه جلوگیری می کنند .

در تولید رنگ روغنی آلکیدی، از رزین های آلکیدی استفاده می شود. آلکید ها، در واقع پلی استرهایی هستند، که توسط اسید های چرب، یا مواد دیگر اصلاح شده اند.

رنگ آلکیدی از  موادی مثل پلی ال ها، و دی کربوکسیلیک اسیدها و بعلاوه کربوکسیلیک اسید انیدریدها ساخته می شوند. کلمه آلکید( alcid) اصلاح شده و ترکیب دو کلمه ی الکل (alchol) و اسید ( acid) است که به شکل آلکید درآمده است.

رنگ های یا پوشش ها از ترکیبات ، موادی به نام رزین، حلال، انواع مختلف رنگ دانه ها و و بعضی مواد به عنوان افزودنی ساخته می شوند. یکی از مواردی که در صنعت رنگ سازی بسیار  اهمیت دارد و تولید کنندگان در حوضه تولید رنگ، باید به آن توجه کنند، ایجاد تعادل بین رنگدانه و رزین می باشد.

رنگ های روغنی به دو دسته رنگ روغنی براق و رنگ روغنی مات تقسیم میشوند.

رنگ روغنی براق:

رنگ روغنی آلکیدی به طورمعمول براق میباشد و دارای مقاومت و پوشش زیاد بوده عملا در بیرون ساختمان به خصوص بر روی آهن آلات مثل در پنجره و نرده مورد استفاده قرار می گیردند.

یکی از ویژگی های خوب این رنگ این است که نور را بهتر منعکس میکند و باعث افزایش نور فضای محیط میشود.

یکی از معایب رنگ روغنی آلکیدی هم این است که ناهمواری های گچ کاری را نشان میدهد.

رنگ روغنی آلکیدی

رنگ روغنی آلکیدی

رنگ روغنی مات:

رنگ روغنی مات ، به علت مات بودن نور را منعکس نمیکند و به همین خاطر ایرادات و ناهمواری های گچ کاری را تا حدودی پنهان میکند.یکی از ویژگی های منفی این رنگ این است که مانند رنگ روغنی به صورت کامل قابل شستشو نمیباشد و به همین دلیل به راحتی نمیتوان لکه های بر روی دیوار را پاک کرد و رد دستمال باقی میماند.

از اجزای رنگ روغنی میتوان به خشک کننده هست که در حقیقت نقش کاتالیزور در تسریع اکسیداسیون و خشک شدن رنگها را دارد این ماده مخلوطی از اکسیدهای سرب کلسیم و کبالت بصورت استر مصرف می شود .

رنگ های روغنی توسط تینر روغنی رقیق میشوند و در مجاورت هوا خشک میشوند ، که به آنها هوا خشک میگویند.

این رنگها در دو نوع مات و براق به بازار عرضه می شوند و قابل استفاده با قلم مو، پیستوله و غلتک می باشند رنگ های روغنی معمولا 24 ساعت زمان دارند تا به طور نهایی خشک شوند و برای خشک شدن سطح در حدود 4 تا 6 ساعت زمان مورد نیاز است البته دمای هوا تاثیر زیادی بر عملکرد خشک شدن دارد.

فرمولاسییون رنگ های آلکیدی :

مشخصات فنی در دمای 25 درجه می باشد.

  • پوشش تئوری: 12-10 متر مربع در لیتر
  • زمان خشک شدن سطحی: حداکثر 4 ساعت
  • زمان اعمال لایه بندی: حداکثر 16 ساعت
  • براقیت: براق
  • نقطه اشتعال: 38 درجه سانتی گراد
روش اجرا و استفاده از رنگ روغنی آلکیدی :
پوش رنگ روغنی براق آلکیدی افروز را با مقدار مناسب تینر رقیق نموده  و بر روی سطح اعمال نمایید میزان اختلاط به پوشرنگ بر حسب درصد وزنی %30-%25 با غلطک %25- %20 و با پیسوله %35- %30 می باشد.
استفاده پوشرنگ در دمای محیط بالای 10 درجه سانتیگراد دمای سطح 3 درجه بالاتر از نقطه شبنم و رطوبت کمتر از 80درصد توصیه می شود .
شرایط نگهداری رنگ روغنی آلکیدی :
 محتویات ظرف را در محیط خشک ، خنک و دور از نور مستقیم خورشید و با تهویه مناسب نگهداری نمایید.
بعد از مصرف درب ظرف را محکم ببندید بهترین زمان مصرف در صورت رعایت شرایط انبارداری مناسب تا 50 ماه پس از تاریخ تولید می باشد ، در هنگام اعمال پوشرنگ در محیط بسته از تهویه و ماسک مناسب استفاده نموده  و در صورت امکان درها و پنجره ها را باز بگذارید .
دستها را پس از استفاده بشویید در صورت بلیعده شدن یا تماس با چشم (پس از شستشو با مقدار زیاد آب) به مراکز درمانگاهی مراجعه کنید.
شرکت رنگ بهترین تولید کننده رنگ ، پایا رنگارنگ الوا  و  رنگ افروز فرنام دارای  iso 9001  14001-1800 و همچنین دارای تاییدیه پلیمر پتروشیمی ایران بوده. محصولات تولیدی پایا رنگارنگ الوا داری کیفیت مناسب و قابل رقابت با شرکت های تولیدی رنگ کشور می باشد.

 

نوشتهٔ پیشین
پرایمر زینک فسفات اپوکسی پلی امید | Zinc Phosphate Epoxy Primer
نوشتهٔ بعدی
ضد زنگ ها و مشخصات کاربرد آن | Stainless Paint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست