رنگ های ساختمانی ، انواع و نحوه اجرا

رنگ های ساختمانی ، انواع و نحوه اجرا

این نوع از رنگ های ساختمانی همان طور که از نامش پیداست، برای رنگ آمیزی نمای داخلی (Interior) و همچنین نمای خارجی(Exterior) ساختمان می باشد. ممکن است شما برای اتاق یا سالن خانه تان احتیاج به یک تغییر داشته باشید، بهترین و کم هزینه ترین راه برای تغییر حال و هوا و اتمسفر خانه رنگ آمیزی آن است! با رنگ زدن دیوار های خانه شما به آن خانه و دیوار ها جان می بخشید و حال و هوای تازه ای را به آن می بخشید. رنگ های روغنی نیز دراین مطلب به صورت کامل بررسی می شوند شاید برای شما نیز این موضوع اهمیت داشته باشد.

مانند تمامی رنگ های دیگر، رنگ های ساختمانی نیز انواع مختلفی با ویژگی های گوناگونی دارند؛ در ادامه با رنگ آلوا همراه باشید تا به بررسی این نوع رنگ ها بپردازیم.

رنگ جالب و خلاقانه محیط بیرونی ساختمان روغنی رنگ آلکاییدی

رنگ جالب و خلاقانه محیط بیرونی ساختمان

انواع رنگ های ساختمانی

به طور کلی رنگ های ساختمانی به دو دسته کلی تقسیم می گردند که نوع اول رنگ های معمولی و نوع دوم رنگ های طرح دار هستند (بلکا و پتینه).

 

 • رنگ روغنی یا آلکاییدی (آلکیدی)

 

  1. رنگ روغنی یا آلکاییدی براق

این نوع از رنگ روغنی پوشش خوبی دارد و برای تمامی دیوار ها و وسائل آهنی مانند پنجره ، چهارچوب در و … می توان از آن استفاده کرد. همچنین ماندگاری این نوع رنگ ها نیز بسیار بالا می باشد و علاوه بر این نوع رنگ قابل شست و شو نیز می باشد. از این نوع رنگ روغنی براق می توان برای فضاهایی که به روشنایی بیشتری احتیاج دارند استفاده کرد(هال، پذیرایی و …) زیرا براق بودن این نوع رنگ به انعکاس نور آن کمک بسیار زیادی می کند.

 

            2. مات و نیمه مات

در نگاه اول شما تفاوت زیادی در رنگ روغنی یا آلکاییدی مات و نیمه مات ملاحظه نمی کنید، اما تفاوت آنها در منعکس کردن نور می باشد. رنگ روغنی نیمه مات نور بیشتری را نسبت به مات انعکاس می دهد و این در حالی است که در رنگ روغنی مات هیچ گونه انعکاس نور رخ نمی دهد. یکی از ویژگی های خوب رنگ مات پنهان کردن ایرادات گچ کاری دیوار می باشد. اما یکی از ایرادات آن عدم قابلیت شست و شو و باقی ماندن اثر لکه بر روی آن است.

 

به طور کلی این نوع از رنگ یکی از قدیمی ترین رنگ های است که در صنعت رنگ آمیزی ساختمانی استفاده می شود و دارای انواع براق، مات و نیمه مات می باشد. این نوع از رنگ انتخاب بسیار مناسبی برای رنگ آمیزی دیوار های ساختمان می باشد.

 

 

 • رنگ پلاستیک

از مزایای این نوع از رنگ می توان به پوشاندن عیب های سقف به دلیل مات بودن رنگ، سرعت خشک شدن و سهولت در رنگ آمیزی، حل شدن در آب بدون نیاز به حلال اشاره کرد و همچنین از معایب آن هم غیر قابل شست و شو بودن آن و غیر قابل استفاده بودن بر روی سطوح آهنی مانند پنجره ها و … اشاره کرد.

این نوع از رنگ های ساختمانی بیشتر برای پوشش دادن و رنگ آمیزی سقف استفاده می شود و غیر قابل شست و شو می باشد.

 

 

 • رنگ اکریلیک یا لاتکسی

تنوع رنگ و کیفیت بالا از شاخصه های مهم رنگ اکریلیت یا لاتکسی است و بیشتر از این نوع رنگ برای طرح دادن به دیوار می باشد.  از طرفی جزء رنگ‌های انعطاف‌پذیر است و شما می‌توانید بر روی هر سطحی آن را اجرا کنید. همچنین این نوع رنگ بر پایه آب می باشند و نفت در آن ها به کار نرفته است در نتیجه انتخاب برخی افراد برای رنگ آمیزی این نوع رنگ ها می باشند.

 

رنگ اکریلیک هم مانند رنگ روغنی انواع مختلفی دارد و به سه دسته براق، نیمه مات و مات تقسیم می‌شود و بیشتر برای دیوارهای اتاق خواب و هال خصوصی اجرا می‌شود. از مزایای رنگ اکریلیک می‌توان به قابل شست و شو بودن آن نیز اشاره کرد. همچنین هزینه اجرای این نوع از رنگ ساختمانی

 

 

 • رنگ بلکا

همان‌طور که می‌دانید یکی از مزایای رنگ کردن دیوارهای داخلی، مقرون به صرفه بودن آن نسبت به کاغذ دیواری است. یکی از انواع رنگ سلولزی و مقرون به صرفه که امروزه برای پوشش بسیاری از دیوارهای تزئینی یا داخلی و حتی فضاهای درمانی مانند بیمارستان‌ها استفاده می‌شود رنگ بلکا است که از خود طرح نیز دارد و می‌توان برای تمام فضاهای خانه حتی حمام نیز از این رنگ استفاده کرد اما به علت بافت سلولزی که دارد در فضای باز نمی‌توان از آن استفاده کرد زیرا ممکن است در اثر تغییر شرایط آب و هوایی و تابش نور خورشید آسیب ببیند.

رنگ بلکا بر روی گچ، خاک گچ، چوب، فلز، رنگ روغن، سیمان، شیشه و… اجرا می‌شود و مزیت‌های بسیار زیادی دارد.

 

مزایای رنگ بلکا:

 1. بدون بو بودن
 2. قابلیت شست و شو
 3. مقاوم در برابر ضربه و آتش
 4. کاهش انعکاس نور و صدا
 5. عایق حرارت و صوت
 6. بدون نیاز به زیر ساخت

 

رنگ روغنی, رنگ ساختمانی, رنگ آلکاییدی

رنگ آمیزی دیوار با استفاده از رنگ ساختمانی بلکا

 

 

 • رنگ پتینه

هنر پتینه کاری یکی از هنرهای بسیار زیبای ایرانیان است که با استفاده از آن می‌توانید خانه‌تان را تبدیل به یک اثر هنری کنید. شاید در ذهن بسیاری از افراد پتینه کاری با عنوان کهنه کاری حک شده باشد اما در واقع اینگونه نیست. درست است که پتینه کاری در اصل به عنوان یک هنر ایتالیایی شناخته شده است اما ذوق و هنر ایرانیان سبب شده تا سبک منحصر به فردی در این هنر ایجاد شود. امروزه در بسیاری از مکان‌های عمومی و یا فضای خانه یک دیوار هنرمندانه توسط معمار اجرا می‌شود که بر روی آن هنر پتیه کاری به چشم می‌خورد.

 

 

 

میشه رنگ پلاستیک را روی رنگ روغنی اجرا کرد؟

جواب این سوال “ّبله” است! شما میتوانید رنگ پلاستیک را بر روی رنگ روغنی اجرا کنید اما برای این کار باید یک سری اصول و زیر ساخت و قواعد خاصی را رعایت کنید. زیرسازی هایی مانند پاک کردن آلودگی ها و تمیز کردن دیوار ها، همچنین باید مطمئن شوید که هیچ فرورفتگی و یا شکافی بر روی دیوار وجود ندارد و در صورتی که هر نقصی بر روی دیوار است را باید با بتونه پلاستیکی صاف کرد.

 

آموزش رنگ آمیزی با غلطک

 

غلتک یا (roller) یکی از ابزار رنگ زدن  میباشد که برای سطوح دیوار و سقف مورد استفاده قرار میگیرد.غلتک به نوعی  باعث سهولت در  رنگ کردن سطوح به خصوص سطوح مرتفع میباشد.

برای شروع باید وسایل غلتک را آماده کنیم. وسایل غلتک شامل ،دسته غلتک که ممکن است چوبی یا فلزی باشد،سینی رنگ و خود غلتک هستند.همیشه موقع خرید غلتک بهترین و مرغوبترین نوع آن را درخواست کنید، غلتک های ارزان هم دسته ضعیفی دارند و هم پارچه مورد استفاده در سر غلتک اگر بی کیفیت باشد باعث چسبیدن پرز به سطح میشود.

ابتدا غلتک را مرطوب نموده و سپس آن را به رنگ موجود در داخل سینی رنگ آغشته کنید.

آموزش رنگ زدن با غلتک

سپس از یک نقطه سطح مورد نظر شروع به رنگ زدن میکنیم اول کناره ها را میزنیم وبعدقسمت داخلی را رنگ میکنیم.

 

آموزش رنگ زدن با غلتک

 

 

آموزش رنگ زدن با غلتک

 

در صورت خشک شدن غلتک آن را دوباره داخل رنگ موجود در سینی آغشته میکنیم. دقت کنید که غلتک را زیاد به رنگ آغشته نکنید زیرا باعث شره شدن بر روی دیوار میشود

 

آموزش رنگ زدن با غلتک

هنگام رنگ زدن با غلتک باید دقت کنید مطابق عکس زیر به صورت زیگ زاگ این کار را انجام دهید زیرا باعث تمیزی و یکنواختی سطح میشود .پس از اتمام کار غلتک را با اب یا حلال  رنگ شستشو دهیدتا رنگی داخل پارچه غلتک باقی نماند.

آموزش رنگ زدن با غلتک

شرکت رنگ آلوا برترین ارائه دهنده و اجرا کننده رنگ های ترافیکی ، صنعتی ، ساختمانی و … در ایران می باشد و آماده ارائه و انجام تمامی فرایند های اجرای رنگ می باشد. همچنین شرکت رنگ آلوا مفتخر است اعلام فرماید که با داشتن گرید 5 برای اجرا و تمامی استاندارد های لازم آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است.

نوشتهٔ پیشین
رنگ جدولی و نحوه اجرای آن
نوشتهٔ بعدی
رنگ فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست