سرعت گیر ترافیکی

سرعت گیر ترافیکی | Traffic Speed Humps and Its different types

انواع سرعت گیر ترافیکی در سطح شهر : 

سرعت گیر (Speed Bump) :

از سرعت گیر ها جهت پایین اومدن سرعت در محل پارگینگ های خودرو  معابر مراکز خرید و …در داخل شهر کاربرد داشته و ارتفاع آن بین ۷ تا ۱۰ سانتیمتر و طول آن حداکثر ۳۰ سانتیمتر بوده که در عرض مسیر استفاده میشود.

سرعت کاه (Speed Hump) :

کاهنده سرعتی وسیله ای که ارتفاع آن بین ۷ تا ۱۰ سانتیمتر و طول آن حداکثر ۳.۵تا۴.۵ متر بوده که در عرض مسیر نصب میگردد. طول سرعتکاه ممکن است به ۶.۷ متر برسد در چنین مواقعی به آن Speed Table نیز گفته میشود.

سطوحی که نباید بر روی آن سرعت گیر ترافیکی نصب کنیم : 

۱- نزدیک دستگاه های تردد شمار  (رعایت حداقل فاصله ۳۰۰ متر از دستگاه های تردد شمار )

۲-  نزدیک دوربین های ثبت تخلف

۳- روی پلها و آبروها

۴- داخل پیچ ها

نکاتی که باید برای دیده شدنسرعت گیر ترافیکی در تاریکی شب انجام داد :

تابلو پیش آگاهی سرعت کاه در فاصله ۲۰۰ یا ۱۵۰ متر قبل از سرعتکاه نصب می شود . استفاده از تابلوهای فسفری به همراه تابلو متمم که فاصله تا محل سرعت گیر روی آن ذکر شده.

سعی شود هر چند ماه  یک بار هاشور مثلثی شکل روی سرعت کاه ها را با رنگ ترافیکی  بروز نمود. البته زمان اقدام ارتباط مستقیم با میزان ترافیک محور دارد. واینکه پیشنهاد شستشوی هاشور ها راهکار ایده آلی نیست و دوام زیادی نمی آورد و زود کثیف می شوند.

نصب چشم گربه ای نگین شیشه ای مکمل بسیار ایده آلی جهت آشکار سازی سرعت کاه می باشد که بازده ای و کارایی آن را در شب پررنگ تر می‌کند.

استفاده از سرعت گیرهای پلاستیکی در نقاط برفگیر به جهت نگهداری زمستانی و تیغ زنی جاده توصیه نمیشود زیرا در حالت عادی عمر این سرعتگیرها کوتاه است  و در صورت تماس ماشین آلات راه سازی باعث  کنده شدن یا شکستگی سرعت گیر می شود.

ویژگی های مهم سرعت گیرهای پلاستیکی

  • جابجایی دارند.
  • از قیمت بسیار مناسبی برخوردار می باشند.
  • در روان سازی ترافیک و کاهش تصادفات نقش بسیاری دارند.
  • ضد ضربه بوده دوام و مقاومت بالایی دارند.
  • نوع پلاستیکی و لاستیکی آن در صورت برخورد خودرو به عنوان یک ضربه گیر عمل می کند و به لاستیک ماشیب آسیب نمی رساند.
  • خاصیت شبرنگ داشته و راننده می تواند در هنگام تاریکی آن را تشخیص دهد.
  • سازگار با محیط زیست هستند.

معایب سرعت گیر ها

وارد شدن صدمه به خودرو توسط سرعت گیر های غیر استاندارد.

با کاهش سرعت خودرو های اورژانس، آتش نشانی وامدادی یک امتیاز منفی محسوب می شوند.

سرعت گیر ها برای دوچرخه ها و موتور ها مشکل ایجاد میکنند. 

ممکن است رانندگان خودرو مسیر دیگری را که دارای سرعت گیر نمی باشد برای تردد انتخاب کرده و به همین سبب تعادل ترافیک خودرو ها نامناسب گردد.

ایجاد آلودگی صوتی برای محیط اطراف.

نسل جدید سرعت گیر ها که از جنس پلیمر، پلاستیک مقاوم و لاستیک می باشند، می تواند بسیاری از معایب سرعت گیر های غیر استاندارد را از بین برده و استفاده از انها را کارامدتر نماید.

انواع سرعت گیر در راه سازی : 

سرعت گیر لاستیکی : 

این نوع سرعت گیر نسبت به سرعت گیر پلاستیکی دعوام بیشتر و بالاتری دارد اما قیمت بالاتری هم دارد.این سرعتگیر به راحتی نصب و جدا میشود پس برای مناطق سرد مناسب می باشد چون در مناطق سرد به علت بارش برق زیاد ، سرعتگیر ها باید از کف جاده ها جدا شوندن تا عمل برف روبی انجام بگیرد.

 دوام تجهیزات ترافیکی لاستیکی به میزان بالایی توان مقاومت در برابر عبور خودرو های سنگین داشته و به همین لحاظ می توانند به صورت گسترده در جاده های برون شهری، بزرگراه ها و پروژه های بزرگ مورد استفاده قرار بگیرند. سرعتگیر لاستیکی در برابر تابش آفتاب مناطق گرمسیری مقاوم است و به راحتی ذوب نمی شوند.

ارتفاع استاندارد سرعت گیر لاستیکی : 7-10 سانتی متر و عرض ان 30 سانتی متر می باشد.

حداکثر وزن استاندارد آن نیز 8000 گرم بوده و می تواند فشاری بیش از 50 تن را تحمل کند

رنگ سرعت گیر های لاستیکی مشکی و شبرنگ میباشند.

 جنس سازنده این نوع از سرعتگیر ها از لاستیک درجه یک مقاوم به ضربه می باشد. در ابعاد و اندازه های گوناگون ساخته شده و به دلیل تحمل فشار فیزیکی بالا در پروژه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.

سرعت گیر پلاستیکی :

این نوع سرعت گیر دوام بالای در شرایط محیطی دارند ،  به علت نوع ساختار آن، می تواند در هر شرایط جوی سازگار باشند و مستهلک نگردد. 

جنس این سرعت گیر از پلیمر های مقاوم میباشد و در اثر عبور ماشین  و خودرو ها به خوبی از سرعت بالای آنها کم میکند و  ضربه های مخرب را دفع می کند و به خودرو نیز آسیب نمی رساند.

شبرنگ بودن این نوع سرعت گیر یکی از ویژگی های خوب آن می باشد که این امکان را به رانندگان میدهد که در شب و تاریکی به راحتی سرعت گیر را مشاهده کنند.

این نوع سرعت گیر ها از قیمت پایین تری برخوردار می باشند و عمده مصرف آن در مناطق و محیط های می باشد که دارای آب و هوای بارانی و خشک می باشند.

ارتفاع سرعت گیر پلاستیکی 7-10 سانتی متر، عرض 30 سانتی متر بوده و عموما در رنگ های زرد یا سفید و با خاصیت شبرنگ ساخته و تولید می شوند. این نوع از سرعتگیر ها از پلیمر های استاندارد ساخته می شوند و بسیار سازگار با محیط زیست و تنش های فیزیکی می باشند. سرعت گیر پلاستیکی در معابر درون شهری و برون شهری استفاده می شود.

سرعت گیر آسفالتی و بتنی : 

به علت  دائمی بودن نصب این سرعت گیر ، جنس آن از از بتن، آسفالت و سنگ می باشد.مقاومت بالایی در برابر عبور ماشین آلات سنگین و…دارد و پس از نصب نیازی به تعمیر ندارد.

سرعت گیر ترافیکی  استاندارد : 

این نوع سرعت گیر به سرعت گیر ملایم معروف می باشد . ارتفاع کمتر نسبت به سایر سرعت گیر ها دارد و عمده موارد استفاده آن در  محوطه پارکینگ، مناطق مسکونی، مدارس، مسیر اتوبوس و آمبولانس و آتش نشانی می باشد . جنس این نوع سرعت گیر میتواند از  لاستیک، پلاستیک، فلز، سیمان و بتن  باشد.

سرعت کاه استاندارد دارای ارتفاع 7-10 سانتی متر بوده و عرض آن نیز در برگیرنده کل عرض خیابان می باشد.استاندارد سرعت گیر آسفالتی ، بتنی و فلزی و… بر حسب میزان کیفیت مواد و مصالح تشکیل شده متفاوت بوده و عموما به صورت سازه های ثابت مورد استفاده قرار می گیرند.

قیمت و هزینه سرعت گیر ها : 

 تولید کننده سرعت گیر لاستیکی و پلاستیکی، چند مشخصه را به عنوان استانداردهای اساسی در ساخت و تعیین قیمت سرعت گیر پلاستیکی و لاستیکی لحاظ می کنند تا در رقابت با محصولات مشابه بتوانند محصولاتی با کیفیت برتر عرضه کنند.

قیمت تجهیزات ترافیکی و انواع سرعتگیر ها بسته به نوع کیفیت، جنس مواد سازنده، متراژ و ابعاد آن متفاوت است. مقرون به صرفه بودن یک سرعتگیر مناسب، نه در قیمت اولیه بلکه به هزینه های نگهداری و نصب آن نیز مرتبط می باشد. بنابرین با خرید بهترین نوع از تجهیزات ترافیکی یک خرید کاملا به صرفه و مناسب داشته و ایمنی مسیر را افزایش دهید.

 

شما عزیزان میتوانید برای اجرا سرعت گیر و امور ترافیکی دیگر با شرکت رنگارنگ الوا و همینطور شرکت افروز فرنام در ارتباط باشید.

نوشتهٔ پیشین
رنگ سرد ترموپلاست | Thermo Plast Cool Paint
نوشتهٔ بعدی
اجرای خط کشی | Line Execution

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست